Szent-Iványi híd Ipolyvarbó-Őrhalom

SKHU/1802/3.1/010

A Középső Ipoly-mente Területfejlesztési Ügynökség vezetésével, a környezettudatos megoldások előtérbe helyezése mellett zajlik az Ipoly völgye foglalkoztatási cselekvési tervének (TAPE JOBS) megvalósítása. A TAPE kulcsprojektje az Ipolyvarbó (Vrbovka) - Őrhalom (HU) Ipoly-híd és a hozzá vezető utak megépítését támogató pályázat. A "Határtalan természet - Ipeľ/Ipoly-híd" című projekt az INTERREG V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program keretében valósul meg.

A hídépítés Szlovákia és Magyarország közötti határfolyó jobb és bal partján fekvő, szemközti községeket érinti. Annak ellenére, hogy ezek a falvak légvonalban csupán 1,5 km-re találhatók egymástól, a legközelebbi határátkelőn keresztül a túloldalra 20-25 kilométeres út vezet.

A projekt elsődleges célja a közvetlen határon átnyúló összeköttetés javítása Ipolyvarbó és Őrhalom között. A beruházás a 31,5 m fesztávolságú közúti híd megépítése mellett a szlovák oldalon egy 40 m hosszú új, a hídhoz közvetlenül csatlakozó út és járda építését valamint 360 méteres szakaszon történő, a hídhoz vezető csatlakozó út felújítási munkáit is tartalmazza. A híd mellett pihenőhely kialakítására kerül sor. A magyar oldalon a településről a hídig egy 1,17 km hosszú új út épül.

A projekt partnerei Ipolyvarbó (Vrbovka) Község Önkormányzata és a Nemzeti Infastruktúra Fejelsztő Zrt. Mivel a helyi önkormányzat - egy kis lélekszámú település - nem rendelkezik elegendő pénzügyi forrással a határokon átnyúló közúti kapcsolat előfinanszírozásához és társfinanszírozásához, Besztercebánya Megye (BBSK) segítő kezet nyújtott. A pénzügyi támogatáson túl a megyei hivatal a Besztercebányai Regionális Közútkezelővel (BBRSC) együttműködve szakértői támogatást biztosított a beruházást érintő közbeszerzési eljárás előkészítését illetően, valamint szakmai segítséget nyújt az építési munkálatok végrehajtásához.

A projekt teljes költségvetése közel 4.616 ezer euró, ebből 3.923 ezer eurót uniós támogatással az Európai Regionális Fejlesztési Alap finanszíroz. A 2.605 ezer eurós költségvetésű híd megépítését a partnerek egyenlő arányban biztosítják, az eltérő áfa kulcs figyelembe vétele mellett. A szlovák oldalon a hídhoz vezető utak építésének és helyreállításának beruházási költségei 571 ezer eurót tesznek ki. A szlovák állam 185 ezer euró társfinanszírozással járul hozzá a projekt megvalósításához. Besztercebánya Megye az együttműködési megállapodás szerint Ipolyvarbó Önkormányzatának a pályázat kötelező társfinanszírozására 92.500 eurót biztosít, illetve folyósítja a kellő pénzösszeget a projekt előfinanszírozására. Tekintettel arra, hogy a magyar oldalon az út építésének beruházási költségei meghaladják a projekt költségvetését, a magyar állam a tásfinanszírozási összegen túl további 1.878 ezer euróval támogatja a beruházás megvalósítását.

A munkaterület átadására 2021. november 29-én került sor, így elkezdődhetnek a régóta várt építési munkálatok. Az építkezés kivitelezője a közbeszerzési eljárás alapján a magyarországi Hídépítő Zrt. Az új bekötőút építése és a hídhoz vezető meglévő út felújítása egy későbbi időpontban kezdődik, hogy minden beruházás időben és műszaki szempontból összehangolt legyen.

Az új Ipoly-híd és a kapcsolódó bekötőutak ünnepélyes átadására 2023. December 1-én került sor Ipolyvarbón (Vrbovka). Ünnep beszédet OndrejLunter, Besztercebánya Megye elnöke. Balla Mihály, országgyűlési képviselő és választókerületi elnök , MUDr. Richard Raši, PhD., MPH, Szlovákia beruházási, regionális fejlesztési és informatikai minisztere és Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere mond. Ezt követően kerül sor az ünnepélyes szalagátvágásra.

Az új, határokon átnyúló közúti kapcsolat megteremtése elősegíti a határokon átnyúló munkaerő-mobilitást, csökkenti az utazási időt és az utazási költségeket. Ezzel egyidejűleg megoldódik Ipolyvarbó jelenlegi földrajzi és közlekedési elszigeteltsége is. A pályázat megvalósítása új lehetőségeket jelent a határon átnyúló foglalkoztatás növelésére, a gazdasági, kulturális, társadalmi és intézményi együttműködés fejlesztése is. A környezettudatos megoldások előtérbe helyezése mellett új dimenzióba kerülnek a térség eddig kiaknázatlan természeti, történelmi és kulturális értékeinek közös felhasználási lehetőségei, ami várhatóan további fejlesztést eredményezhet.